1 czerwca br. rusza badanie statystyczne pod nazwą „Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych”, przeprowadzane w krajach Unii Europejskiej w cyklach co 3–4 lata.
Zgromadzone informacje posłużą m.in. do kształtowania Wspólnej Polityki Rolnej oraz będą wykorzystywane w zagadnieniach związanych ze środowiskiem i rozwojem regionalnym. Dane pozwolą także monitorować zmiany w rolnictwie w Polsce i w UE w okresach między spisami.
Przebieg badania i sposób przekazywania danych
Aby sprawnie pozyskać informacje, do wybranych gospodarstw rolnych (około 10% wszystkich) wysłano listy zapowiednie od Prezesa GUS. Zawierają one informacje o obowiązku udziału w badaniu, metodach i terminach zbierania danych oraz o sposobie logowania do formularza elektronicznego udostępnionego przez GUS.
W dniach 1–16 czerwca rolnicy mają możliwość samodzielnego wypełnienia formularza przez internet — metoda ta jest szczególnie zalecana ze względu na wygodę wyboru terminu i miejsca przekazania danych. Następnie, w okresie od 17 czerwca do 14 sierpnia, ankieterzy statystyczni będą zbierać informacje bezpośrednio od respondentów.
Źródło: trzebinia.pl
