W organizowanym przez Wojewodę Małopolskiego spotkaniu uczestniczyli m.in. starosta gorlicki Mirosław Waląg oraz przedstawiciele Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej z Krakowa i Rzeszowa, gmin należących do Związku Gmin Ziemi Gorlickiej, Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Gorlicach, Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Nowym Sączu oraz przedsiębiorcy korzystający z wód rzeki Ropy.
Głównym celem spotkania było omówienie obowiązujących zasad gospodarowania wodą na zbiorniku Klimkówka oraz zaplanowanych działań inwestycyjnych i eksploatacyjnych realizowanych przez PGW Wody Polskie – Zarząd Zlewni w Jaśle. Jednocześnie wydarzenie dawało możliwość zgłoszenia uwag i wyjaśnienia wątpliwości pojawiających się w debacie publicznej.
Dyrektor RZGW w Rzeszowie, Ewa Gołębiowska, wskazała, że obowiązująca instrukcja gospodarowania zakłada zapewnienie stałego, gwarantowanego odpływu ze zbiornika na poziomie 2,0 m³/s przy właściwym stanie napełnienia, co pozwala na nieprzerwane zasilanie rzeki Ropy poniżej zbiornika. Z kolei dyrektor RZGW w Krakowie, Wojciech Kozak, przypomniał, że podstawowe funkcje zbiornika to ochrona przeciwpowodziowa, retencja i produkcja energii, a turystyka i rekreacja mają charakter pomocniczy.
Dyskusja i dalsze kroki
Rafał Czech, dyrektor Zarządu Zlewni w Jaśle, poinformował, że zabezpieczono środki na opracowanie koncepcji optymalizacji pracy elektrowni wodnej, tak aby mogła ona efektywnie funkcjonować także przy przepływach niższych niż 2,0 m³/s.
W trakcie dyskusji część uczestników postulowała utrzymanie wyższego poziomu piętrzenia poprzez zmniejszenie odpływu do 1,0 m³/s. Jak zaznaczył Krzysztof Chęć, dyrektor Departamentu Ochrony Przed Powodzią i Suszą, ewentualna zmiana zasad gospodarki wodnej wymaga jednak przygotowania specjalistycznej ekspertyzy hydrologiczno‑hydraulicznej.
Foto RZGW w Rzeszowie
