Poligon Strażacki Ochotniczej Straży Pożarnej w Andrychowie przy ul. Pachla, którego inicjatorem jest Naczelnik OSP Andrychów Jakub Targosz, to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. To tutaj druhowie z całego regionu szkolą się i zdobywają niezbędne umiejętności i doświadczenie.

W sobotę (2.09) odbyło się tutaj bardzo ważne wydarzenie- Szkolenie RIT (Rapid Intervention Team)

RIT, to najprościej rzecz ujmując- ratowanie strażaków przez strażaków.

Szkolenie prowadzi Grupa Treningowa Dolny Śląsk, jak mówią jej członkowie – “Chcemy czegoś więcej niż nakładane na nas standardowe minimum! W 2017 roku połączyły nas warsztaty ogniowe realizowane przez cfbt.pl, dla każdego z nas był to czas intensywnych treningów, szkoleń i samodoskonalenia. Indywidualności połączyliśmy w jedność – tak powstał projekt GTD.”

W sytuacji, w której to życie strażaka jest zagrożone, Ochotnicza Straż Pożarna Andrychów, chce mieć ekipę ludzi, którzy będą w stanie stworzyć “grupę interwencyjną szybkiego reagowania”- aby nieść pomoc strażakom ochotnikom jak i tym należącym do Państwowej Straży Pożarnej.

“Chcemy dać możliwości rozwoju i szansę tym, którzy chcą być strażakami a nie bawić się w strażaków”

– mówi Naczelnik OSP Andrychów Jakub Targosz

Grupa GTD przyjechała do Andrychowa w składzie:

Andrzej Gwarda – strażak PSP oraz naczelnik OSP

Daniel Marczewski – strażak OSP

Oraz Sabina Borkowska- strażak OSP

Szkolenie RIT składa się z trzech poziomów, a jeden dzień szkoleniowy trwa ok. 10 godzin.

Dlatego OSP Andrychów stworzyło poligon, na którym takie szkolenia będą się odbywać i nie będą generować niepotrzebnych kosztów logistycznych, które często przewyższają koszt samego szkolenia.