Towarzystwo Miłośników Andrychowa nie zwalnia tempa. Już w piątek, 8 maja o godz. 18.00 w Restauracji na Starym Tartaku odbędzie się spotkanie członków oraz sympatyków stowarzyszenia. Będzie to okazja do podsumowania dotychczasowych działań, ale przede wszystkim do rozmowy o planach związanych z jubileuszem 50-lecia działalności TMA.
Przygotowania do jubileuszu trwają od wielu miesięcy, a kalendarz wydarzeń zapowiada się wyjątkowo intensywnie. Stowarzyszenie angażuje się obecnie w organizację tegorocznej Nocy Muzeów w Andrychowie, realizowanej wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną. To ważna inicjatywa szczególnie w czasie, gdy Izba Regionalna Ziemi Andrychowskiej pozostaje nieczynna.
Członkowie TMA pracują również nad projektami przygotowywanymi na Bajkolandię. W planach są dwie gry terenowe poświęcone historii Pałacu Bobrowskich oraz andrychowskiego magistratu. Równolegle opracowywane są warsztaty dotyczące tkactwa, które zostaną zaprezentowane podczas czerwcowego spotkania miast partnerskich. Powstaje także nowa trasa spacerowa przybliżająca historię Andrychowa.
Jednym z najważniejszych punktów jubileuszowych obchodów będzie III Seminarium Historyczne zaplanowane na 13 listopada 2026 roku. Towarzyszyć mu ma wydanie kolejnej publikacji poświęconej regionowi i jego dziedzictwu.
Stowarzyszenie prowadzi również działania związane z ochroną lokalnych zabytków. Obecnie trwają prace dotyczące kaplicy Horunterów i Chlebowskich na cmentarzu komunalnym w Andrychowie. Projekt realizowany jest we współpracy z konserwator Sylwią Namyślak oraz firmą Raj-Dach.
Jubileuszowe obchody obejmą także wydarzenia kulturalne. Już dziś organizatorzy zachęcają mieszkańców do rezerwowania terminu 14 listopada. Tego dnia w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie odbędzie się koncert inspirowany klimatem dawnego Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Turystycznej i Poetyckiej PIOSTUR Gorol Song. Na scenie mają pojawić się dawni laureaci kultowego wydarzenia.
Kulminacją obchodów będzie gala jubileuszowa zaplanowana na 15 listopada. Organizatorzy zapowiadają liczne niespodzianki, a uczestnicy będą mogli spróbować tradycyjnej zupy kurdybankowej oraz zdobyć publikację dr hab. Przemysława Mieszko Płonki „Smaki Andrychowszczyzny”, przygotowaną specjalnie z okazji 50-lecia działalności TMA. Wydanie książki zostało wsparte dotacją Urzędu Miasta Andrychowa.
Podczas spotkania poruszony zostanie również temat listu otwartego skierowanego do burmistrz Andrychowa Beaty Smolec, przewodniczącej Rady Miejskiej Eweliny Szypuły oraz radnych. Dokument dotyczy zapisów przetargowych związanych z planowaną rozbiórką hali sportowej im. Tadeusza Szlagora przy ul. 1 Maja oraz ochrony znajdujących się tam unikatowych mozaik.
Towarzystwo Miłośników Andrychowa zaprasza wszystkich zainteresowanych mieszkańców do udziału w piątkowym spotkaniu.
LIST OTWARTY PONIŻEJ



