We wtorek (5.09) odwiedziliśmy Muzeum Świni w Wieprzu, które jest jedyną tego typu placówką w Polsce! Pomysłodawcą i założycielem muzeum jest Seweryn Gałysz- Podróżnik, przewodnik, na codzień dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wieprzu. To właśnie on rozpoczął zbieranie eksponatów związanych ze świnkami z różnych zakątków świata. Na początku swojej działalności, muzeum znajdowało się w Klubie Integracji Społecznej w Wieprzu. Jednak wkrótce potem przeniesiono je do siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej.

Nową wystawę przygotowała w 2015 roku młodzież z gminy Wieprz w ramach projektu „Przystań w Wieprzu”, który otrzymał wsparcie finansowe z programu „Równać szanse” oraz od Stowarzyszenia Pomocy Bezrobotnym i Ich Rodzinom „Nadzieja”. Projekt ten dał młodym ludziom możliwość wpłynięcia na przestrzeń swojej rodzinnej wsi, poprawienia jej atrakcyjności i stworzenia wyjątkowych miejsc na mapie Wieprza, które wyróżniają się spośród innych miejscowości. Przed przygotowaniem wystawy w Muzeum Świni, młodzież wybrała się na wyjazd studyjny do Stuttgartu, aby zobaczyć tamtejsze Schweine Museum, które jest największym muzeum tego typu w Europie. Chcieli się tam zainspirować i zdobyć wiedzę od profesjonalistów.

Jednym z innych działań młodzieży jest ozdabianie przystanków autobusowych w Wieprzu. Muzeum Świni w Wieprzu jest unikatowym miejscem w Polsce, które gromadzi na tak dużą skalę wszelkie przedmioty związane ze świnkami, wieprzami, prosiaczkami i innymi podobnymi motywami. Ich kolekcja obejmuje świnki-skarbonki, maskotki, zabawki dla dzieci, figurki, breloczki, a także koszulki, książki, plakaty, obrazy oraz filmy związane z tematyką świnki.

Muzeum już zgromadziło setki eksponatów, ale zawsze chętnie przyjmuje nowe darowizny. Każdy może wzbogacić kolekcję, ofiarowując jakiś przedmiot lub wsparcie finansowe na zakup nowych okazów. Obecnie wystawa ma swoje stałe miejsce w budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieprzu, znajdując się na I piętrze.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Świni w Wieprzu! Zachęcamy do zobaczenia unikalnej kolekcji przedmiotów związanych ze świnkami, zgromadzonej przez pasjonatów zakochanych w swojej rodzinnej miejscowości, Wieprzu, oraz we wszystko, co związane jest z tym sympatycznym motywem.

Muzeum Świni w Wieprzu

Adres: ul. Centralna 19 Wieprz

Telefon: 33 8755 216 (warto wcześniej zadzwonić i umówić się, wtedy macie szansę na przewodnika)

E-mail: muzeumswini@wieprz.pl