Radny Mateusz Klinowski chce unieważnienia uchwały Rady Miejskiej w Wadowicach, której celem jest pozwanie dziennikarzy telewizji TVN24, za reportaż “Franciszkańska 3” na temat Jana Pawła II. Złożył już w tej sprawie wniosek do Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity.

Złożyłem wniosek o stwierdzenie przez Wojewodę Małopolskiego nieważności uchwały Rady Miejskiej w Wadowicach, której celem jest pozwanie dziennikarzy TVN za reportaż na temat odpowiedzialności Jana Pawła II za tuszowanie zbrodni pedofilii w Kościele Katolickim. 

  • Pisze na swoim facebookowym profilu Mateusz Klinowski

Argumentacja jest prosta: pomijając kwestie wolności prasy i naruszenie europejskich standardów prawnych w tym zakresie, skarżenie dziennikarzy za naruszenie kultu pamięci o JP2 nie jest kompetencją gminy. Nawet TEJ gminy. Ochrona pamięci o zmarłym to prawo najbliższych osób. A Gmina Wadowice najbliższą osobą dla Karola Wojtyły nie jest. Przeciwnie, patrząc na jej niemądrych i niespecjalnie moralnych przedstawicieli, odnoszę raczej wrażenie, że Gmina Wadowice jest obecnie czymś najdalszym Karolowi Wojtyle 

  • dodaje

Wadowice jako ostatnie przystąpiły do obrony dobrego imienia Papieża Polaka.

Wcześniej kilka gmin zdecydowało się na głosowanie uchwał, o obronie dobrego imienia Jana Pawła II. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na to, co się odjaniepawli w Wadowicach. To co miało nadejść, przerosło oczekiwania wszystkich. Otóż 19 kwietnia radni Rady Miejskiej w Wadowicach przegłosowali uchwałę, która zobowiązuje burmistrza Wadowic Bartosza Kalińskiego  do  pozwania autorów materiału wyemitowanego przez stację TVN24 „Franciszkańska 3”. W materiale postawiono zarzut, że Karol Wojtyła nie tylko miał wiedzieć o nadużyciach seksualnych księży ale w dodatku je ukrywać. Ostatecznie postanowiono pozwać dziennikarzy TVN za:

naruszenie kultu pamięci osoby zmarłej urodzonego 18 maja 1920 roku w Wadowicach Karola Józefa Wojtyły – świętego Jana Pawła II Patrona Miasta i jego Honorowego Obywatela.

Co wyniknie z wniosku Mateusza Klinowskiego o unieważnieniu uchwały Rady Miejskiej? Zapewne nic. Wszak to Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita wzywał samorządy w regionie, do podejmowania uchwał  w obronie dobrej pamięci o papieżu

 

 Foto: FB Mateusz Klinowski