Temat ulgowych przejazdów komunikacją miejską dla osób z niepełnosprawnościami wywołał dyskusję w Oświęcimiu. Dwie miejskie radne postanowiły zawalczyć o rozszerzenie uprawnień dla mieszkańców znajdujących się w trudnej sytuacji zdrowotnej i społecznej. Odpowiedź władz pokazuje jednak, że wprowadzenie zmian nie będzie łatwe.
Radne Mariola Madej i Agnieszka Komendera zaapelowały o rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do korzystania z ulgowych przejazdów na podstawie biletów okresowych. Propozycja dotyczy osób posiadających orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, dawniej określanym jako II grupa inwalidzka.
Jak podkreśliły radne, celem wniosku jest zapewnienie równego dostępu do transportu publicznego osobom, które ze względu na swoją sytuację zdrowotną i społeczną potrzebują dodatkowego wsparcia. Według autorek propozycji zmiana mogłaby zwiększyć dostępność komunikacji miejskiej oraz poprawić jakość życia tej grupy mieszkańców.
Do sprawy odniósł się Andrzej Bojarski, zastępca prezydenta Oświęcimia. Poinformował, że gminy będące stronami Porozumienia Międzygminnego negatywnie zaopiniowały ten wniosek. Jak wyjaśniono, wprowadzenie kolejnych ulg oznaczałoby mniejsze wpływy ze sprzedaży biletów do MZK, a w konsekwencji konieczność zwiększenia dotacji ze strony gmin na funkcjonowanie komunikacji miejskiej.
Fot. MZK Oświęcim
