Mieszkańcy Andrychowa mogą już planować długi weekend bez konieczności rezygnowania z potraw mięsnych. Diecezja Bielsko-Żywiecka poinformowała o udzieleniu dyspensy na piątek 5 czerwca, przypadający bezpośrednio po uroczystości Bożego Ciała.
Oznacza to, że wierni przebywający na terenie diecezji, obejmującej m.in. Andrychów, Kęty, Wieprz, Inwałd czy Roczyny, zostali zwolnieni z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
Inaczej wygląda sytuacja w Wadowicach. Archidiecezja Krakowska, do której należą Wadowice i okoliczne miejscowości, nie opublikowała jeszcze decyzji dotyczącej ewentualnej dyspensy na piątek po Bożym Ciele. Na stronie archidiecezji nie pojawił się dotąd stosowny dekret ani komunikat w tej sprawie.
W praktyce oznacza to, że mieszkańców Wadowic nadal obowiązują standardowe przepisy kościelne dotyczące piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Sytuacja może się jednak jeszcze zmienić, jeśli w najbliższych dniach metropolita krakowski kard. Grzegorz Ryś wyda stosowną dyspensę.
Choć Andrychów i Wadowice leżą w tym samym powiecie, należą do różnych diecezji. Dlatego decyzje dotyczące dyspens podejmowane są niezależnie przez biskupa Diecezji Bielsko-Żywieckiej oraz metropolitę krakowskiego.
Zdjecie: FB STRONA BISKUP-rys.pl
