Przejdź do treści

W Brzesku świętowano 40-lecie kapłaństwa ks. prałata Józefa Drabika

40 lat kapłaństwa Józefa Drabika. Gmina Brzesko

W Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Brzesku odbyły się uroczystości z okazji 40. rocznicy przyjęcia święceń kapłańskich przez ks. prałata Józefa Drabika, proboszcza parafii, kustosza sanktuarium oraz dziekana dekanatu brzeskiego.

Ks. Józef Drabik został wyświęcony 25 maja 1986 roku. Początkowo pełnił funkcję wikariusza w parafiach w Dębicy, Gorlicach i Niwiskach, a w 1988 roku podjął posługę w Krynicy-Zdroju. Tam, jako proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, nadzorował budowę nowego kościoła i Katolickiego Schroniska Młodzieżowego. Angażował się również w działalność turystyczną, zdobywając uprawnienia przewodnika beskidzkiego i organizując pielgrzymki. Od 2004 roku pełni posługę proboszcza w Brzesku, gdzie przez ponad dwadzieścia lat stał się ważnym przewodnikiem duchowym oraz aktywnym uczestnikiem życia społecznego i kulturalnego miasta.

Msza, gratulacje i wyróżnienia

Uroczysta msza jubileuszowa zgromadziła licznych parafian, przedstawicieli wspólnot oraz zaproszonych gości. Homilię wygłosił ks. infułat dr Adam Kokoszka, który był przełożonym jubilata w seminarium. W wydarzeniu uczestniczyła także mama księdza Drabika, co nadało obchodom osobisty wymiar. Liturgię uświetniło wykonanie „Te Deum”, a zakończono ją modlitwą przy figurze św. Jakuba oraz prośbą o nowe powołania kapłańskie.

Podczas obchodów przedstawiciele władz samorządowych i wspólnot parafialnych składali jubilatowi gratulacje i podziękowania za wieloletnią służbę. W imieniu mieszkańców przemówił burmistrz Brzeska Tomasz Latocha, wyrażając wdzięczność za zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności. Z kolei ks. Marcin Byś, senior wspólnoty wikariuszy, wręczył proboszczowi pamiątkowy portret przedstawiający go w stroju jakubowym.

Szczególnym wyróżnieniem było wręczenie ks. prałatowi Srebrnego Krzyża Małopolskiego — odznaczenia przyznanego za wkład w rozwój życia społecznego i regionu. Dekoracji dokonała Marta Malec-Lech, reprezentująca Zarząd Województwa Małopolskiego.

Dotychczasowa działalność ks. Drabika była już wcześniej doceniona: w 2013 roku Rada Miejska nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Brzeska. Jubilat otrzymał także liczne odznaczenia państwowe i kościelne, w tym Złoty Krzyż Zasługi oraz godność Kapelana Jego Świątobliwości. Poza obowiązkami parafialnymi angażuje się w rozwój Drogi św. Jakuba w Polsce oraz inicjatywy pielgrzymkowe.

(fotografia pochodzi ze strony parafii)

Źródło: brzesko.pl

[esi wrzucinfo_modal cache="public" ttl="3600"]
Menu