Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski, w piątek (18.08) odwiedził Andrychów. Spotkanie odbyło się na terenie Urzędu Miejskiego w Andrychowie a następnie goście oraz burmistrz Andrychowa Tomasz Żak, odwiedzili Zespół Szkół Samorządowych w Rzykach, gdzie od trzech tygodni przebywa 29 ukraińskich dzieci.

Dzieci przybyły do Andrychowa z ogarniętego wojną terenu Ukrainy, z miasta Izium. Zapytaliśmy je- jak czują się w Polsce, w Andrychowie i co podobało się im najbardziej w te beztroskie wakacje. Odpowiedzi są wzruszające:

Ihor, 14 lat: Po pierwsze dziękuję polskiej rodzinie za gościnę. Najbardziej podobało mi się mini zoo, widać, że zwierzęta czują się bezpiecznie, mają wszystko do wygodnego życia. Byłem też mile zaskoczony architekturą tego kraju, wszystkimi muzeami, parkami, szkołami i planetariami. Nasi polscy przyjaciele zrobili wszystko, aby nasz pobyt był komfortowy. Jeszcze raz dziękuję! Polska na zawsze w moim sercu!

Bohdan, 14 lat: Chcę podziękować tym ludziom, którzy zorganizowali dla nas wspaniałe wakacje w Polsce. Podobała mi się wycieczka do Energylandii! To było niesamowite! Inwałd miał też niesamowity park miniatur Dinolandia, czyli zamek smoków, który zapamiętam do końca życia! Dziękuję bardzo!

Lyera, 11 lat: Najbardziej podobał mi się Park Miniatur, wszystkie eksponaty były oszałamiające i bardzo piękne. Zachwyciły mnie również baseny otwarte i zamknięte, Dinolandia, EnergyLandia! Naprawdę chcę przejechać przez te miejsca więcej niż raz!

Lew, 11 lat: Podobały mi się wędrówki po górach, było bardzo cudownie i klimatycznie. Bardzo się cieszę, że udało mi się wysiąść z największej kolejki górskiej w Energylandii! Dziękuję wszystkim organizatorom i opiekunom za najlepsze wakacje w moim życiu!

Maksym, 13 lat: Chcę bardzo podziękować za wszystkie przygody, które przeżyliśmy w ciągu tych trzech tygodni. Najbardziej podobał mi się dzień, w którym pojechaliśmy do parku Fantazja, czułam się tam jak na obozie dla dzieci! Ogólnie ciężko jest wybrać najlepszy dzień czy miejsce. Podobało mi się wszystko! Z przyjemnością przyjadę do was ponownie!

Gmina zapewniła dzieciakom możliwość korzystania z różnych atrakcji w regionie i nie tylko- grupa odbyła wycieczkę np do Krakowa. Dziećmi wspaniale zajmują się pracownicy ZSS w Rzykach. Wszyscy mają zapewniony nocleg w szkole, posiłki oraz atrakcje.

Bardzo dziękuję wszystkim mieszkańcom gminy Andrychów, za otwarte serca i niesienie bezinteresownej pomocy dla naszych sąsiadów. Jesteście wspaniali

– mów burmistrz Tomasz Żak

Przedstawiamy długą listę firm i osób, które wsparły wakacje dla dzieci z Izium:

Energylandia

Park Miniatur w Inwałdzie

Stanica Hucuł w Sułkowicach

Dinolandia

Mini ZOO „Kucyk” w Inwałdzie

Czarny Groń

Kocierz Hotel&SPA

Basen Kryty Andrychów

Restauracja Nad basenem

Warownia Inwałd

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II Ojca Świętego w Wadowicach

Park rozrywki Fantazja Andrychów

Ogród Jana Pawła II w Inwałdzie

Plaża Czernichów

Green Garden

Retro-Car

TKKF Motor Andrychów

Centrum Kultury i Wypoczynku Andrychów

Strefa gastronomiczna w Stanicy Hucuł

Ogniochron

Wosana

Maspex

Paluszki Beskidzkie

ZGK Andrychów

Galicjanka Wadowice

Cukiernia Wadowice

MC’donalds

Powiat Wadowicki

PTTK Leskowiec

Fundacja Pomocy Ukrainie

Urząd Miasta Krakowa

Oprócz tego swoją cegiełkę dla dzieci, dołożyli radni gminy Andrychów

Roman Babski

Czeslaw Rajda

Tadeusz Sarlej

Dorota Magiera

i Grażyna Łoboda sekretarz gminy Andrychów

Mieliśmy okazję porozmawiać z Konsulem Wiaczesławem Wojnarowskim.