Wójt Lanckorony Tadeusz Łopata tak mocno się zdenerwował słowami radnego Marcina Cory, że pomylił ustroje polityczne.

W środę (5.04) odbyła się nadzwyczajna Sesja Rady Gminy Lanckorona. Wydarzenie poświęcone było w całości uchwale, jaką podjęto w obronie dobrego imienia Jana Pawła II.

Wszystko miało być procedowane w tygodniu ubiegłym, jednak część radnych (na czele z Marcinem Corą) zaprotestowała, aby tak wzniosłe wydarzenie odbywało się na zwykłej Sesji Rady Gminy.

Już na sesji nadzwyczajnej wójt dziękował radnym za podjęcie uchwały, wiedział jednak, że głos chce zabrać również radny Marcin Cora.

Szanowni Radni, serdecznie wam dziękuję za podjęcie tej decyzji (obrony dobrego imienia Jana Pawła II) dziękuję żeście zrozumieli. Od niedawna robi się coś bardzo złego w naszym kraju. Jako wójt gminy przeciwstawiam się temu, postawiłem swój baner na swojej ziemi za swoje pieniądze (baner z Papieżem przyp.red.) Szanowni państwo, nie chcę wracać do tych chwil, gdzie Jan Paweł II jest publicznie obrażany przez swoich rodaków- czemu się bardzo dziwię. Nie patrząc na partie, które rządzą, ten człowiek (Papież przyp.red.) był bezpartyjny. Wiele razy rozmawiałem z Papieżem. Dzisiejsza uchwała jest historyczna. Będzie oprawiona i będzie wisiała dla wglądu wszystkich.

Powiedział wójt

Później wszyscy zgromadzeni oglądali filmy z Janem Pawłem II.

Następnie radny Marcin Cora zabrał głos i jak się okazało rozsierdził wójta swoją przemową do zgromadzonych:

Nadzwyczajna sesja, która dzisiaj się odbywa jest oficjalnie zwołana po to by przegłosować uchwałę w obronie dobrego imienia Jana Pawła II. Ale tak naprawdę czy to co dla Polski i świata zrobił papież Polak nie broni się samo? czy tekst który został zaproponowany cokolwiek zmienia – nie sądzę.

Jesteśmy gminnym samorządem, wydaje mi się że takie wzniosłe uchwały powinny być wnoszone pod obrady na wyższym szczeblu, ale mamy ją na stole i musimy podjąć decyzję. Nikt nie może kontrolować biegu wydarzeń. Możemy lekko zmieniać ich kierunek i dlatego w ubiegłą środę, kiedy podczas zwyczajnej sesji dostaliśmy ten projekt do wprowadzenia do porządku obrad, wraz z radną Katarzyną Łukasiewicz złożyliśmy wniosek o sesję nadzwyczajną. Później do wniosku dołączyło jeszcze 6 radnych. Argumentacji nie będę powtarzał. Sesja się odbędzie, po niej wrócimy do domów. Dla tych, dla których Jan Paweł II był kimś wielkim dla tych taki pozostanie, dla innych wręcz przeciwnie, życie potoczy się dalej jedni politycy na tym zyskają inni stracą ,a Polacy o sprawie zapomną do następnej burzy wywołanej przez tychże polityków. Urodziłem się w maju 1978 r. W październiku na tron Piotrowy został wybrany papież Polak. Pamiętam bardzo dobrze w każdym domu – rodziców, dziadków, sąsiadów ,znajomych portrety, obrazki i medaliki z wizerunkiem naszego papieża bo innego stwierdzenia wtedy nie używano – nasz Papież. Pamiętam wizytę ojca świętego w kościele w Mistrzejowicach, krakowskie Błonia …kiedy byłem w wojsku w jednostkach biura ochrony rządu, zabezpieczaliśmy jedną z wizyt. Kilka miesięcy przed jego śmiercią urodziła się moja córka. Jestem można tak brzydko powiedzieć ,że jestem wzorcowym człowiekiem pokolenia JPII . To że tutaj stoję i mówię to co chcę bez strachu, że jakieś służby się mną zainteresują to w dużej mierze właśnie zasługa takich ludzi jak On. Natchnął Solidarność,  poruszył serca dla mnie wielki człowiek bez uchwał i niepotrzebnych debat.

Jeszcze jedno ostatnie zdanie, pozwolę sobie zacytować słowa Jana Pawła II …” nie budujcie mi pomników .Zróbcie coś dla ludzi”. Ta uchwała to właśnie taki niepotrzebny pomnik. W swoim imieniu i radnej Katarzyny Łukasiewicz nasze cegiełki które pochodzą z diet z tej sesji przekażemy na cele charytatywne.

Po tym wystąpieniu głos zabrał wójt Tadeusz Łopata i się zaczęło:

Szanuje głos każdego radnego, ale z wystąpieniem radnego Cory nie mogę się zgodzić. Myśmy tu podjęli uchwałę jakże ważną, radny Cora pomylił o czym jest ta uchwała- ona nie jest o działalności papieża ale w jego obronie. Niepotrzebnie teraz grzebać w czyjejś historii, radnym radzę nie dyskutować. I niestety Ci którzy się teraz wypowiadają wielcy uczeni, wrogowie nie Jana Pawła II, ale ojczyzny naszej! Polski Ludowej!, Polski Rzeczypospolitej Ludowej!. Proszę się tu nie śmiać panie radny. Każdy może się przejęzyczyć! Wymagam szacunku panie radny dla siebie i dla wójta. Wiem że wy mnie lekceważycie.

Jak komentuje radny Marcin Cora:

Nie rozumiem dlaczego wójt mnie zaatakował, to nielogiczne

Cała sesja tutaj