22 maja 2026 r. w sali kinowej MOKSiR w Chełmku odbyła się uroczystość podsumowująca Gminny Konkurs Ekologiczny, podczas której wręczono nagrody laureatom.
Patronat nad konkursem objął Burmistrz Chełmka. Tematem przewodnim edycji była ochrona powietrza i klimatu.
Konkurs przyciągnął wielu uczniów ze szkół gminnych, a organizatorzy rozdali łącznie 48 nagród.
Kategorie wiekowe i zadania konkursowe
Rywalizacja toczyła się w trzech grupach wiekowych, dla każdej z nich przygotowano odrębne zadania:
- Klasy 1–3: projekt maskotki lub superbohatera walczącego ze smogiem oraz hasło lub slogan ekologiczny z ilustracją.
- Klasy 4–6: makieta ekologicznej szkoły lub miasta, ekologiczny plan dnia oraz ilustracja Magiczne drzewo, które oczyszcza powietrze.
- Klasy 7–8: przedstawienie pięciu sposobów na ograniczenie smogu w rejonie szkoły, napisanie listu do mieszkańców oraz projekt znaku lub symbolu ochrony powietrza.
Laureaci konkursu
Nagrody otrzymali uczniowie reprezentujący szkoły z terenu gminy. Oto lista wyróżnionych:
Samorządowy Zespół Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza w Chełmku:
- Borys Toporek
- Marcel Krawczyk
- Maria Ziemianek
- Zofia Dziąba
- Piotr Pędrys
- Kacper Kutyła
- Igor Latko
- Nikodem Oszkandy
- Leon Marek
- Milena Krawczyk
- Iga Poznańska
- Paulina Andryszczak
Samorządowy Zespół Szkolno‑Przedszkolny nr 2 w Chełmku:
- Hanna Dudek
- Alicja Sałuda
- Alan Tocicki
- Mieszko Lemański
- Wojciech Zając
- Maja Dziąba
- Anna Ganobis
- Klara Grzonka
- Alicja Kręźlewicz
- Martyna Brzezina
- Eliza Ortman
- Eliza Sternal
- Olga Boroń
- Artur Wojtania
- Kornel Lis
- Marta Widera
- Tomasz Sternal
- Zofia Chwierut
Samorządowy Zespół Szkół im. kard. A. S. Sapiehy w Bobrku:
- Igor Szpiegla
- Natalia Adamczyk
- Oliwia Kaszuba
- Weronika Waliczek
- Gabriela Szumlakowska
- Natalia Wanat
- Patryk Szewczyk
- Mateusz Buchta
- Anna Likus
Samorządowy Zespół Szkół im. M. Konopnickiej w Gorzowie:
- Anna Kozak
- Jakub Janiszewski
- Vanessa Godyń
- Oliwia Ostrowska
- Igor Chechelski
- Leon Peschak
- Jan Basoń
- Hanna Matejek
- Liliana Czerw
Stypendia artystyczne i sportowe
Podczas spotkania wręczono również stypendia dla zdolnych uczniów za osiągnięcia artystyczne i sportowe.
Stypendia artystyczne 2026:
- Barletta Laura
- Krawczyk Milena
- Latko Igor
- Ostrowska Oliwia
- Wilczak Emilia
Stypendia sportowe:
- Adamczyk Natalia
- Bajorek Amelia
- Bajorek Zuzanna
- Balcerak Wiktoria
- Balcerek Pola
- Bebak Lidia
- Bigaj Natalia
- Bolek Amelia
- Bolek Jakub
- Ciecierska Kalina
- Ciecierski Konrad
- Czerw Stanisław
- Czerw Zofia
- Ćwiękała Michał
- Gębala Lena
- Górecka Olga
- Guja Konrad
- Jaśkowiec Martyna
- Kaczmarczyk Maja
- Kalisz Hanna
- Karoń Jakub
- Knapczyk Piotr
- Kotlarczyk Wiktor
- Kowaliczek Karol
- Koźmin Patrycja
- Latko Igor
- Likus Anna
- Ławczys Jan
- Ławczys Joanna
- Łazińska Nikola
- Łyduch Klaudia
- Maliszewska Liwia
- Moc Olaf
- Morys Kaja
- Olejniczak Blanka
- Oszkandy Jonasz
- Paulińska Oliwia
- Postupalski Leonard
- Rojkowski Mikołaj
- Rojkowski Patryk
- Rumin Marika
- Rybak Tymoteusz
- Sobień Igor
- Strąk Krystian
- Szkatuła Emil
- Szostek Małgorzata
- Szostek Maria
- Tabak Anna
- Toporek Oliwia
- Wieczorek Borys
- Wojciechowska Kaja
- Zemła Mikołaj
Po części oficjalnej uczestnicy obejrzeli przygotowany przez nauczycieli i uczniów z Samorządowego Zespołu Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza program artystyczny o tematyce ekologicznej.
