Projekt Zielony plac przed magistratem powstał w odpowiedzi na prośby krakowian, którzy od dawna wskazywali, że reprezentacyjne miejsce w centrum powinno być przyjazne ludziom, a nie zdominowane przez samochody. Przebudowa ma nie tylko upiększyć tę część miasta, ale również zwiększyć komfort przebywania w jej obrębie.
W ramach inwestycji zlikwidowano ponad 200 metrów kwadratowych betonowej nawierzchni i zastąpiono ją zielenią. Posadzono drzewa — m.in. klony polne odmiany Elsrijk oraz magnolie Yellow Bird — a także setki krzewów i roślin ozdobnych, takich jak hortensje Annabelle czy cisy Hicksii. Na terenie pojawiły się także ławki zachęcające do wypoczynku wśród zieleni.
Korzyści ekologiczne i klimatyczne
Zmiany mają wymiar nie tylko estetyczny. Powiększona powierzchnia biologicznie czynna poprawi retencję wód opadowych, korzystnie wpłynie na mikroklimat miejsca i pomoże lepiej przygotować miejską przestrzeń na skutki zmian klimatu, m.in. fale upałów czy gwałtowne opady.
Koncepcję Zielonego placu przed magistratem opracowała Katarzyna Opałka, Ogrodniczka Miasta Krakowa, wraz z zespołem w ramach prezydenckiej inicjatywy Da Się!. Realizacją inwestycji zajmuje się Zarząd Zieleni Miejskiej.
Fot. Jan Graczyński
Źródło: krakow.pl
