Policjanci podczas interwencji domowej zatrzymali 49 – letniego mieszkańca

Oświęcimia. Mężczyzna jest podejrzany o znęcanie fizyczne i psychiczne nad 72 – letnią matką. Na wniosek prokuratora i decyzją Sądu mężczyzna trafił do aresztu śledczego.

W środę (10.05.2023)  tuż przed godziną 18 policjanci z oświęcimskiej komendy Policji podczas interwencji domowej zatrzymali 49 – letniego mieszkańca Oświęcimia. W trakcie czynności mundurowi ustalili, że to nie pierwsze agresywne zachowanie nietrzeźwego syna wobec matki. W związku z podejrzeniem, iż mężczyzna znęca się nad seniorką został zatrzymany i trafił do oświęcimskiej komendy Policji. Z kolei pokrzywdzona została objęta pomocą w ramach procedury Niebieska Karta. Sprawą zajęli się policjanci pionu kryminalnego. W ciągu dwóch dni zebrali oni dowody wskazujące na fakt, że zatrzymany od kilku miesięcy stosuje przemoc fizyczną i psychiczną, a także groźby karalne wobec swojej matki. Czynów tych najczęściej dokonywał będąc pod wpływem alkoholu. Następnie akta sprawy wraz z wnioskiem o wydanie wobec podejrzanego środków zapobiegawczych trafiły w ręce prokuratora Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu. W piątek (12.05.br.) zatrzymany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu gdzie usłyszał prokuratorskie zarzuty.  Prokurator mając na względzie ochronę pokrzywdzonej zwrócił się do oświęcimskiego Sądu Rejonowego z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego aresztu tymczasowego. Sąd przychylił się do prokuratorskiego wniosku wydając postanowienie o trzymiesięcznym areszcie tymczasowym. Jeszcze tego samego dnia 49 – latek został osadzony w areszcie śledczym.

Kolejna sytuacja związana ze znęcaniem się, również miałą miejsce w Oświęcimiu 43-letni mężczyzna jest podejrzany o znęcanie fizyczne i psychiczne nad żoną.

W piątek (12.05.2023) przed południem operator numeru alarmowego 112 został powiadomiony przez pracowników socjalnych o podejrzeniu znęcania nad 46 – letnią mieszkanką Oświęcimia przez jej męża. Pod wskazany adres udał się policyjny patrol. W rozmowie z pokrzywdzoną mundurowi potwierdzili, że jej mąż wszczął awanturę podczas której dopuścił się jej pobicia. 43 – latek został zatrzymany i trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych w oświęcimskiej komendzie Policji. Z kolei pokrzywdzona została objęta pomocą w ramach procedury Niebieska Karta. Policjanci pionu kryminalnego w ciągu doby zebrali dowody świadczące o tym, że mężczyzna od ponad dwóch lat dopuszczał się znęcania fizycznego i psychicznego nad swoją żoną. Następnie funkcjonariusze wystąpili do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu z wnioskiem o zastosowanie wobec sprawcy środków zapobiegawczych.

W sobotę (13.05 br.) zatrzymany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał prokuratorskie zarzuty.  Prokurator mając na względzie ochronę pokrzywdzonej zwrócił się do oświęcimskiego Sądu Rejonowego z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego aresztu tymczasowego. Sąd przychylił się do prokuratorskiego wniosku wydając postanowienie o trzymiesięcznym areszcie tymczasowym. W poniedziałek (15.05 br.) rano 43 – latek został osadzony w areszcie śledczym.

Za znęcanie w rodzinie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Źródło: KPP Oświęcim