W dniach 1.07.24 – 12.07.24 sześć nauczycielek z Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK im. św. Antoniego w Brzezince wzięło udział w szkoleniach zagranicznych z języka angielskiego, realizując projekt pt.: „Dzieci rodzą się ze skrzydłami, nauczyciele pomagają je im rozwinąć “– Naprzód Belferki z Brzezinki!
Projekt „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej”, w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021 – 2027 (FERS) współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, na zasadach programu Erasmus+
Nauczycielki odwiedziły trzy kraje: Włochy, Irlandię oraz Maltę. Zgodnie z kompetencjami językowymi uczestniczyły w kursach językowych na odpowiednich poziomach. Łącznie tygodniowo zrealizowały po 20-25 godzin godzin. Kursy obejmowały zarówno zajęcia metodyczne jak i językowe oraz lekcje o historii i kulturze krajów. Ciekawym doświadczeniem była poznanie metody nauczania: Flipped Classroom, która jest oparta się na aktywnym uczeniu się, zaangażowaniu uczniów i szukaniu różnych rozwiązań. Podczas odwróconej lekcji wykorzystuje się czas na współpracę uczniów, którzy stają się aktywni w procesie zdobywania wiedzy. Rolą nauczyciela w tym modelu jest wsparcie, zachęcanie uczniów do indywidualnego zgłębiania tematu i podejmowania wspólnego wysiłku.
Kadra zaznajomiła się również z takimi metodami jak quizy, praca w parach i grupach, wypowiedzi ustne, pisemne, debaty i wiele innych. Wszystkie te metody ułatwią przekazywanie wiedzy swoim uczniom. Nauczycielki podkreślają, że zajęcia odbywały się w przyjemnej atmosferze pod czujnym okiem profesjonalistów. Oprócz zdobytej wiedzy i umiejętności językowych panie miały okazję poznać piękno miast i okolic, podziwiać uroki zabytkowych budynków, ulic czy muzeów. Każdy kraj zachwycał swoim krajobrazem i tradycjami. Nauczycielki mogły doświadczyć miejscowej kultury, biorąc udział w lokalnych wydarzeniach. Cennym doświadczeniem była międzynarodowa integracja z kursantami z wielu krajów świata. Uczestnictwo w projekcie było doświadczeniem, które pozwoliło poszerzyć horyzonty, wpłynęło na rozwój osobisty oraz otworzyło na współpracę międzynarodową.
Szkoła otrzymała łączne dofinansowanie na mobilności do Irlandii, Włoch i na Maltę w kwocie: 67 708,23 PLN, w tym
-z projektu z UE: 55 872,83 zł
-z budżetu państwa polskiego: 11 835,40 zł