Czym jest związek partnerski?

Związek partnerski to najprościej rzecz ujmując uznany prawnie związek dwóch osób. Co ważne, związki takie nie są domeną wyłącznie osób homoseksualnych. W Polsce (jak wynika ze spisu powszechnego z 2021 roku) spada liczba małżeństwa i rośnie ilość związków nieformalnych. Młodzi ludzie nie pokładają już tak często zaufania w instytucję małżeństwa. Związek partnerski pozwala na: dziedziczenie ustawowe, zwolnienia podatkowe, możliwość wspólnego rozliczania się, dostęp do informacji medycznej partnera, prawo do renty rodzinnej czy zasiłku opiekuńczego.

Co ciekawe w 2006 roku we Francji spośród sformalizowanych związków partnerskich, aż 94% dotyczyło par heteroseksualnych. W 2010 roku było to 96%.

Poparcie związków partnerskich w Polsce

Zwiększenie poparcia dla związków partnerskich osób tej samej płci o 9 punktów procentowych od 2021 roku, oraz spadek sprzeciwu o 6 punktów procentowych świadczą o zmianie nastawienia społecznego w tej kwestii. Wyniki sondażu są istotne w kontekście projektu ustawy o związkach partnerskich, który został wpisany do wykazu prac Rady Ministrów w lipcu tego roku.

Projekt ustawy przewiduje możliwość rejestracji związku partnerskiego przez dwie osoby pełnoletnie, niezależnie od płci, oraz gwarantuje szereg praw przysługujących obecnie małżeństwom. Obejmuje to m.in. dziedziczenie ustawowe, zwolnienia podatkowe, możliwość wspólnego rozliczania się, dostęp do informacji medycznej partnera, prawo do renty rodzinnej czy zasiłku opiekuńczego.

Jak wynika z Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 r., w Polsce spada liczba małżeństw, ale rośnie liczba związków nieformalnych.

„W 2011 roku było ich 316,5 tys., a w 2021 – 552,8 tys. Rośnie też liczba małżeństw bez dzieci – w ciągu dekady liczba małżeństw z dziećmi zmniejszyła się z 41,8 proc. ogółu rodzin do zaledwie 22,3 proc.” – czytamy.

Wprowadzenie związków partnerskich byłoby ważnym krokiem w kierunku zapewnienia równości prawnej parom heteroseksualnym ale również i homoseksualnym w Polsce. Wyniki sondażu CBOS wskazują, że społeczeństwo jest coraz bardziej otwarte na tę zmianę.