W Małopolsce działa blisko 50 gabinetów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, w tym również w powiecie wadowickim. Zapewniają one podstawową pomoc medyczną w godzinach, kiedy przychodnie POZ są zamknięte, czyli od 18:00 do 8:00 rano w dni powszednie oraz całodobowo w weekendy i święta. Nie obowiązuje rejonizacja, więc pacjenci mogą skorzystać z dowolnego punktu. Konsultacje odbywają się w gabinecie, telefonicznie, a w uzasadnionych przypadkach również w domu pacjenta.
Adresy i telefony wszystkich punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można znaleźć na stronie małopolskiego NFZ (www.nfz-krakow.pl) w zakładce „Pomoc w stanach nagłych”.
W nagłych przypadkach stomatologicznych można skorzystać z pomocy gabinetów doraźnej pomocy stomatologicznej. Udzielają one pomocy w przypadku ostrego bólu zęba, obrzęku twarzy, urazów i krwawienia w jamie ustnej.
W stanach zagrożenia życia należy udać się na szpitalny oddział ratunkowy lub izbę przyjęć. SOR-y i izby przyjęć działają całodobowo i przyjmują pacjentów po wypadkach, urazach, z zawałami i udarami.
W sytuacjach wymagających natychmiastowej interwencji należy wezwać ambulans, dzwoniąc pod numer 112. W górach pomocą służy GOPR/TOPR (numer alarmowy 601 100 300).
Warto zainstalować w telefonie aplikację mojeIKP, która ułatwia kontrolę nad informacjami o naszym zdrowiu i zawiera praktyczne wskazówki dotyczące udzielania pierwszej pomocy.
Osoby spędzające święta w krajach Unii Europejskiej, EFTA lub Wielkiej Brytanii powinny pamiętać o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W przypadku braku EKUZ można uzyskać certyfikat tymczasowo zastępujący EKUZ.
Przez cały okres świąteczny czynna jest również Telefoniczna Informacja Pacjenta (800 190 590), gdzie można uzyskać informacje o leczeniu finansowanym przez NFZ.