Prawidłowa pielęgnacja róż
O róże powinniśmy zacząć dbać już jesienią. Ważne jest, aby miały czas na przejście w stan spoczynku. Przygotowania powinniśmy zacząć już w październiku lub listopadzie, kiedy temperatury zaczynają spadać poniżej 5°C. Skąd wiedzieć, że róża przechodzi w stan wegetacji? Wiele odmian zmienia wtedy kolor swojej łodygi z zielonego na bardzo ciemny.
Sposoby na ochronę róż
Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na to, jak pomóc różom przezimować.
- Przycinanie – zasada jest taka, że róże przycinamy na wiosnę. Jeśli przytniemy pędy jesienią, może to tylko zranić krzew i narazić go na przemrożenie. Na jesień możemy wyciąć tylko chore, suche, uszkodzone pędy i liście.
- Ściółkowanie – warto jest okryć ściółkę wokół krzewu np. liśćmi, igliwiem czy korą. Materiały naturalne tworzą warstwę ochronną, ale ważne jest aby były suche! W innym wypadku mogą zacząć gnić i tylko zaszkodzić roślinie. Jeśli mamy kompost, również możemy go wykorzystać jako okrycie ściółki. Dodatkowo odżywi on glebę.
- Okrywanie – kolejnym sposobem na skuteczną ochroną róż przed mrozem jest okrywanie. Do tego najlepiej wykorzystać specjalną białą agrowłókninę.
- Kopczykowanie – metoda ta polega na usypaniu wokół podstawy krzewu niewielkiego kopca ziemi, którego głównym zadaniem jest ochrona korzeni przed mrozem. Do kopczykowania najlepiej wykorzystać mieszankę ziemi ogrodowej i kompostu.
Jak widać, istnieje kilka sposobów, dzięki którym pomożemy naszym różom przetrwać zimę. Jeśli chcemy, aby cieszyły nas swoim widokiem na wiosnę, postarajmy się o nie zadbać już jesienią.